Obligacje skarbowe od podstaw

Obligacje skarbowe

Każdy rozsądny człowiek powinien myśleć o przyszłości. Nieodłącznym elementem planowania przyszłości jest dbanie o zabezpieczenie finansowe na okres po naszej aktywności zawodowej. Nie ma w tym nic dziwnego. Świadczenia emerytalne i rentowe nie pozwalają zazwyczaj na spokojne i pozbawione trosk życie. Dlatego warto jest oszczędzać wtedy, kiedy mamy taką możliwość. Długoterminowe oszczędzanie trzeba jednak dobrze zaplanować. Musimy mieć pewność, że z takiego oszczędzania otrzymamy korzyść. Dlatego coraz więcej Polaków skłania się ku obligacjom skarbowym. Inwestować w obligację mogą osoby prywatne oraz prywatne firmy.

Obligacje skarbowe - czym się wyróżniają?

Czym różnią się obligacje skarbowe od produktów oszczędnościowych, takich jak lokata czy konto oszczędnościowe? Zakładając lokatę i konto oszczędnościowe podpisujemy stosowną umowę z bankiem. W przypadku obligacji skarbowych naszym dłużnikiem będzie Skarb Państwa. Takie rozwiązanie jest znacznie pewniejsze. Wszelkie zawirowania na rynku bankowym nie powinny być dla posiadaczy Obligacji Skarbowych powodem do zmartwień. Obligacje emitowane przez Skarb Państwa możemy zakupić w cenie emisyjnej 100 złotych za jedną sztukę. Okres, na który możemy wykupić daną obligację jest różny. Wynosi on od trzech miesięcy do nawet dwunastu lat. Oprocentowanie i sposób, w jaki otrzymamy odsetki jest zależne od czasu, na jaki wykupujemy obligacje. Zazwyczaj oprocentowanie obligacji skarbowych jest nieco korzystniejsze od oprocentowania produktów oszczędnościowych oferowanych przez komercyjne banki. Jak kupić obligacje? Zakup obligacji skarbowych jest banalnie prosty. Operatorem odpowiedzialnym za sprzedaż obligacji jest PKO BP. Osoby zainteresowane zakupem obligacji mają do dyspozycji taką możliwość za pośrednictwem telefonu, dedykowanej strony internetowej, bankowości internetowej PKO BP czy też wyznaczonego oddziału. Cała procedura zakupu obligacji trwa szybko i sprawnie. 

Obligacje skarbowe - czy warto?

Podsumowując, zakup obligacji skarbowych jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych produktów oszczędnościowych. Jest to propozycja, którą powinny rozważyć osoby poważnie myślące o swojej przyszłości.

Komentarze