Uważaj na fałszywe sklepy internetowe

Fałszywe sklepy internetowe


Każdy z nas może natknąć się w internecie na oszusta, a nawet zostać oszukanym. Często dotyczy to sklepów wysyłkowych, które pojawiają się ostatnio jak grzyby po deszczu. To, co wyróżnia je na rynku to fakt, że nie są żadnymi sklepami, tylko mądrze przemyślną maszynką do zarabiania pieniędzy na klientach, którym zależy na kupieniu niezapomnianego prezentu dla kogoś bliskiego.

Sklep, który nigdy nie istniał 

Mechanizm działania takich stron jest bardzo prosty. Zakładamy stronę internetową, którą upodabniamy do sklepu internetowego. Wystawiamy na niej różnego rodzaju oferty, przeważnie takie, które mogą zainteresować większą liczbę odbiorców lub bardzo drogich i prestiżowych. Następnie pozwalamy innym wpłacać nam pieniądze na konto albo za pomocą platform płatniczych. Wysyłamy na maila takiej osoby potwierdzenie, że przyjęliśmy zamówienie. A potem już nigdy nie dajemy po sobie znaku życia. A gdy zbyt dużo klientów zaczyna się do nas dobijać, żądać zwrotu pieniędzy albo grozić policją, zamykamy stronę i kasujemy wszelkie ślady, które mogłyby do nas doprowadzić.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? 

To, co powinno zwrócić naszą uwagę w pierwszej kolejności, to sposoby opłacenia zamówienia. Koniecznie sprawdź, jakie możliwości dany sklep oferuje. Jeśli do wyboru masz tylko tradycyjny przelew, powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Większość sklepów oferuje kilka metod, w tym kartę płatniczą, blika lub payU. Kolejnym ważnym elementem jest regulamin. Jeśli sklep w ogóle takowego nie posiada, nie składaj w nim żadnych zamówień. Jeśli regulamin jest, przeczytaj go. Może Ci się to wydawać niepotrzebne i nudne, ale możesz znaleźć w nim wiele przydatnych opisów, które nakierują Cię na to, czy sklep jest fałszywy.

Sprawdzaj opinie w internecie 

Wielu klientów, jeśli zostaną oszukani albo zawiodą się na danym sklepie, wrzuca na jego temat opinię. Przed zakupami w nowym i nieznanym Ci sklepie koniecznie sprawdź w swojej wyszukiwarce opinie, jakie na temat tego miejsca wrzucają użytkownicy. W ten sposób uda Ci się ominą sporo oszustów. Jeśli jednak dany sklep nie ma żadnych opinii, ani negatywnych, ani pozytywnych, też lepiej zrezygnować z zakupu. Absolutnie nie sugeruj się ocenami wystawionymi na stronie sklepu czy na jego Facebooku. Dużo osób w ten sposób stara się uwierzytelnić swoje oszustwo i pozyskać zaufanie klientów, którym wydaje się, że dużo pozytywnych ocen to gwarancja jakości.

Komentarze